ЦЕРКВА "ВОЗДВИЖЕНИЯ ЧЕСНОГО ХРЕСТА"


 На жаль, документів про те, коли постала в Бурштині перша християнська культова споруда серед виявлених архівних матеріалів та літератури розшукати не вдалося. Знаємо тільки що у 1565 р. вона вже існувала.

Священик Нового села на той час мав у своєму розпорядженні пів лану землі і міг безкоштовно молоти зерно у місцевому млині. Наступна згадка про новосільського душпастиря датується 1578 р. Реєстр поборовий за цей рік подає інформацію про обкладання "руського попа" податком. Ці звістки дозволяють робити припущення, що вже у XVI ст. в населеному пункті попереднику Бурштина - Новому селі - діяв храм, служитель якого мав певні пільги. Згідно переказів перша культова споруда знаходилася в частині міста званій Острівець, на майдані Пріска. Щоб перевірити правдивість розповідей старожилів, колишній директор бурштинської школи Теофіл Скасків із своїм сином Філаретом, тоді ще хлопчиком, у 1938 р. провели невеличкі аматорські розкопки віднайдених фундаментів, контури яких на той час добре простежувалися на горбку в дельті потічка Тенітницька Рутка, де була сіножать. Знявши дерн, вони побачили кам'яні підвалини, товщиною біля 30-40 см. По периметру фундаменти нагадували прямокутник розміром 10x6 метрів. В розкопі траплялися залишки паленого дерева. Теофіл Скасків зробив висновок, що віднайшов одну з перших бурштинських церков. Найвірогідніше, що побудована вона була з дерева на кам'яних фундаментах. За залишками обпаленої деревини, можна здогадуватись, що вона згоріла.

Наступна згадка про бурштинський храм в історичних джерелах датується 1668 р. Під час боротьби за єпископську митру між Андрієм Свистільницьким і Йосипом Шумлянським, останній, щоб заручитися підтримкою рядового духовенства, їздив по містах і селах Галичини, проводячи зі священиками відповідні бесіди. Двічі в тому році - 20 лютого і 26 вересня - він побував у Бурштині. Під час цих візитів майбутній єпископ освятив храм і рукопоклав його пресвітера. На жаль, документи не повідомляють який титул мала церква, посвячена єпископом, і кого саме призначив владика бурштинським парохом. У 1700 р. Йосип Шумлянський перевів Галицько-Львівську єпархію на унію. З того часу церква в Бурштині стала греко-католицькою.

(с) Авторські права на інформацію належать Зеновію Федунківу

 

ДОДАТКОВІ ЛІНКИ


 
 
 
РЕКЛАМА


НАШI ПАРТНЕРИ


     


Контакт - Про проект

CARPATHIAN GUIDE 2006-2018 © All rights reserved
CARPATHIAN GUIDE